Přeskočit na obsah

Různé

HEZKÝ DEN


CO U NÁS NEKOUPÍTE…I.

…aneb něco z našeho domácího…- sladký bar


CO U NÁS NEKOUPÍTE …II.

…něco na zub k vínku

TŘEBA DEN V RŮŽOVÉM…?

…proč ne…?



MILUJEME JIŽNÍ MORAVU…



VINIČNÍ TRATĚ MIKULOVA – vinice v CHKO Pálava

Čtrnáct mikulovských viničních tratí spadá do chráněné krajinné oblasti Pálava. Platí to dokonce i pro nejjižnější Šibeniční vrch, který je „rozhozený“ do několika nesouvislých parcel. Novější je trať Kienberg, která se nachází směrem od mušlovských rybníků k trati Za cihelnou. Na lahvích některých vinařů se lze setkat i s nekonkrétním pojmenováním tratě Pod Svatým kopečkem bez římské číslice, což může být lehce matoucí, obě tratě jsou totiž diametrálně odlišné.

  • Brněnská (na mapě č. 1)
  • Turold (2)
  • Za Turoldem (3)
  • Svatá (4)
  • Pod Svatým kopečkem II (5)
  • Mariánský kopec (6)
  • Milovická (7)
  • Pod valtickou (8)
  • Šibeniční vrch (9)
  • Pod Svatým kopečkem I (10)
  • Valtická (11)
  • Za cihelnou (12.)
  • Pod Mušlovem (13.)
  • Kienberg


PODLOŽÍ VINIČNÍCH TRATÍ OKOLO TUROLDU…

Významný středno- a svrchnopleistocénní sprašový profil s fosilními půdami, v podloží s ernstbrunnskými vápenci a turonskými pískovci a jílovci. Významná paleontologická lokalita na území CHKO Pálava a biosférické rezervace UNESCO

TUROLD…

Regionální členění: Karpaty – bradlové pásmo – kopanický vývoj (příbradlový), Český masiv – pokryvné útvary a postvariské magmatity – kvartér – kvartér akumulačních oblastí Českého masivu


JESKYNĚ NA TUROLDU

Jeskyně na Turoldu nabízí opravdu zajímavý a unikátní podzemní systém. Samozřejmě se nemůže vyrovnat jeskyním v Moravském krasu, ale i přesto je to jeskyně, která se mi moc líbí a můžu jí doporučit k návštěvě. Jednotlivé skalní útravy jsou opravdu zajímavé a pohrají s lidskou fantazií. V létě je to skvělé místo, kde uniknout parnu. Navíc zde mají skvělé, nadšené průvodce. Rozhodně neváhejte a jeskyni na Turoldu navštivte!


PATRON MORAVSKÝCH VINAŘŮ…

Jako patron vinařů a bednářů je uctíván svatý Urban I., jehož památku slaví římskokatolická církev 25. května. Je uznáván jako ochranitel vína a vinohradů, proti mrazu a bouřce, ale i proti opilství.

Mezi moravskými vinohrady je v popředí uctívání biskup z Langres svatý Urban, jenž je vyobrazován spolu s hroznem vína. Mezi patrony vína jej zařadila legenda, která praví, že vinice ukryla biskupa Urbana před pronásledovateli a zachránila mu tak život.

… nesmí chybět v žádném sklepě…

I další patron má přídomek svatý. Dle legendy Jan Evangelista vypil pohár otráveného vína, ale jed ve víně na něj vůbec neúčinkoval. 29. prosinec, svátek Jana Evangelisty, se stal dnem, kdy se světí víno.


PATRON ČESKÝCH VINAŘŮ…

Kníže Václav, který vládl českým zemím před více než tisíci lety, je tradičně vnímán nejen jako patron vinařů, ale především jako hlavní patron celého českého národa. Během své vlády se mu dařilo zachovat suverenitu českých zemí, uctíván je však zejména díky své proslulé zbožnosti. Legendy praví, že ve snaze rozšířit křesťanskou víru mezi své poddané dokonce začal pěstovat vlastní obilí a vinnou révu pro svaté přijímání.

Oblibu u vinařů si získal právě díky tomu, že i on sám vinnou révu pěstoval, sklízel a vyráběl z ní vlastní víno. Již od dob vlády krále Karla IV. se na něj vinaři obraceli s prosbami o lepší počasí. Tradičně připomínáno je i datum 28. září, kdy byl Václav zavražděn. K němu se pojí následující pranostika: „Svatý Václav víno chrání, po něm přijde vinobraní.“ Jeho jméno je tedy spojeno i s tímto obdobím, které je pro vinaře nesmírně důležité.

Sv. Ludmila (cca 860 – 15. září 921)

S vínem je spojována také Václavova babička Ludmila, manželka českého knížete Bořivoje I. Ta proslula zejména díky své zbožnosti…

Ludmilina víra stojí i za jejím spojením s vínem. Iniciovala totiž zakládání vinic, aby měli české církve snadný přístup k místnímu mešnímu vínu. Vinařská tradice se však pokojí i k místu jejího narození. Ludmila se pravděpodobně narodila ve městě Mělník (druhou možností je dnešní Lužice), kde začala být jako patronka vína významněji uctívána na přelomu 15. a 16. století. V 19. století zde byla založena vinice, jež jí je dedikována.

KAK TO CHODÍ NA MORAVĚ…

aneb vtip z opodál…?