Přeskočit na obsah

O nás

…dobré vínko a náš líbezný Mikulov k sobě jasně patří, stejně jako nekonečné vinohrady, horké slunce, vůně půdy to jsou poklady, díky kterým víno vzniká. 
Víno u nás zpracovává vinař a jeho pomocníci… a v našem případě to je celá naše rodina, která se stará nejen o pěstování hroznů ve vlastních vinicích, ale i o výrobu vína a těm udává charakter a typ jednotlivých vín.
 
Snažíme se proto dbát na místní vinařskou historii a dělat vína s nezaměnitelným charakterem.

Jak to celé začalo…

Příběh našeho malého rodinného vinařství se začal psát na jaře 1969, kdy pan mistr vinař Ladislav Březina začal pracovat se svojí paní na malém vlastním vinohrádku za domkem na Bezručově ulici v Mikulově.

Několik málo litrů pro svoji potřebu s láskou opatroval v malém sklípku za domem, kde využíval tradiční metody zpracování hroznů a výroby vína v dřevěných sudech. Pod ruce vystudovaného vinaře nakukovali od malinka jeho dva synové.
Po léta pěstovaná láska k této práci přivedla jednoho z nich tatínkovi velkého pomocníka a několik let se společně o vše nejen starali, ale i postupně rozšiřovali vinice a výrobu, kterou dle možností modernizovali. Velmi rychlý odchod zakladatele z pozemského světa postavil v roce 2011 jeho syna na cestu pokračovatele, který byl již do tajů výroby vína léta zasvěcen i se svojí rodinou, se kterou nyní na vinicích s velkou pečlivostí hospodaří.

Naše tři vinice mají v současné době celkem výměru 1,30 ha a pěstujeme na nich hned několik odrůd.

Na viniční trati

“Za Turoldem”
kde je půda tvořena
 sedimenty, tmavošedým vápnitým jílovcem a především skeletovitostí erstbrunnského vápence. Díky tomu mají vína z této oblasti nezaměnitelný charakter minerality.
Pěstované odrůdy v této zajímavé a úrodné lokalitě jsou Pálava, Hibernal, Rulandské šedé, Solaris, Saphira i tradiční Muškát Moravský, či Müller Thurgau

… aby se tato úrodná a na vápenec bohatá půda co nejvíce využila lemuje toto krásné místo malý sad slivoní…

“Turold”
odrůdy pěstované na těchto tratích s úrodnou černozemí a nádherným výhledem na Mikulov i Svatý Kopeček jsou především tradiční Muškát Moravský, Ryzlink Vlašský, ale i vína červená jako je Blauburger, Alibernet, Svatovavřinecké a Frankovka, které zpracováváme spíše do podoby růžového vína.



Naše víno Březina&syn můžete mít i ve vaší vinotéce, či restauraci..
Rádi vám přiravíme balíčky firemních vín, nebo pro vaše obchodní partnery. 
Pokud máte zájem o zařazení našich vín do vaší vinotéky, či na menu restaurace, bistra, kavárny můžete se ozvat na email
brezina.rene@seznam.cz
renatka-brezinova@seznam.cz


nebo telefon 724 009 833, 728070285

NAŠE SOUČASNÁ ETIKETA…

…vznikla přímo v plenéru jedním mladým umělcem na podzim 2021 po sběru hroznů. Colorovaná malba se nám tolik líbila, že jsme si ji zvolili jako novou etiketu.

^^^…výběr jsme měli z několika dílek přímo z naší vinice, ale tato nás hned oslovila chytila za srdíčko…^^^


MIKULOV…

… a něco o něm…

Mikulov je město v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji, 18 km západně od Břeclavi poblíž hraničního přechodu Drasenhofen s rakouskou spolkovou zemí Dolní Rakousy. Žije zde 7679 obyvatel. Historické jádro je městskou památkovou rezervací. Podle města je pojmenována Mikulovská vinařská podoblast.

  • Počet obyvatel:7 679
  • Nadmořská výška:242 m n. m.
  • Rozloha:45,32 km²


HISTORIE MĚSTA MIKULOVA…

První písemná zpráva o Mikulovu je datována k roku 1173. Už v roce 1414 čítal Mikulov asi 2500 obyvatel. Město v té době tvořilo relativně malé jádro obehnané hradbami a rozsáhlá předměstí. Požáry v letech 1536 a 1561 ve vnitřním městě téměř zcela zničily gotickou zástavbu města.

Město Mikulov jako centrum panství v letech 1249-1560 nejdříve rozvíjel rod Liechtensteinů. V letech 1575-1945 zde převzal vládu rod Dietrichsteinů, za jehož éry dosáhlo město největšího rozkvětu. Nová renesanční přestavba Mikulova se plně rozvinula po r. 1575. Výjimečnou postavou dějin města byl kníže, kardinál a olomoucký biskup František z Dietrichsteina. Od jeho převzetí panství v roce 1611 systematicky přetvářel město po stránce stavební, hospodářské a kulturní v rezidenci hodnou jeho postavení ve státě. Díky němu se provinční městečko přeměnilo v dočasné centrum Moravy. Jeho orientace na renesanční italskou kulturu a z toho plynoucí volba architektů a stavitelů vtiskla městu nový výraz. Slibný vývoj Mikulova zabrzdilo dobytí a obsazení města Švédy roku 1645, po kterých následovaly negativní dopady tureckých a uherských válek a zhoubné požáry z r. 1663 a 1719.

Stavební činnost v Mikulově však neustávala, působili zde stavitelé a umělci zvučných jmen – Johan Bernard Fischer z Erlachu, Lukas Hildebrant či později Ingnác Lengelacher. V roce 1784 těžce narušil barokní vzhled města vůbec nejzhoubnější požár v dějinách Mikulova, který zničil přes 350 domů. Městské domy byly po požáru adaptovány velmi pomalu a skromně, nicméně koncem 18. století měl Mikulov 7440 obyvatel v 760 domech.

NAŠE MALEBNÉ MĚSTO…

…protkané historickými stavbami, sklípky, vinotékami jemuž vévodí Svatý Kopeček a Kozí hrádek je kouzelné místo nejen k ochutnávkám vínka, ale i setkání s přáteli a místo pro strávení krásných dnů dovolené…

…cinkání skleniček je tu slyšet z různých zákoutíček a teras, domů a zahrádek, kde v horkých letních dnech každý vyhledává kousek stínu k příjemným chvilkám u pohárku. Na podzim pak při vůni vymačkaných slupek u burčáku, který je plný bouřlivosti a vitamínů…

… milujeme to tu a jsme moc pyšní na to, že tu s celou naši rodinkou bydlíme…